Forum TiR PWSZ Leszno Strona Główna TiR PWSZ Leszno
Strona leszczyńskich TiRówek :-)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

obsługa ruchu turystycznego

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum TiR PWSZ Leszno Strona Główna -> Materiały
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Daria
dst.+ (3,5)



Dołączył: 05 Gru 2007
Posty: 24
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Golaszyn

PostWysłany: Śro 18:26, 03 Gru 2008    Temat postu: obsługa ruchu turystycznego

hej macie może wytłumaczone pojęcia ?? brakuje mi kilku jak by ktos był tak miły i je tu wklepał była bym wdzięczna Smile Very Happy Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Daria
dst.+ (3,5)



Dołączył: 05 Gru 2007
Posty: 24
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Golaszyn

PostWysłany: Śro 18:28, 03 Gru 2008    Temat postu:

brakujace posty : CHEQUE - wiem że to czek ale co tam jeszcze napisać ??
QUEEN SIZE
STADY TOUR
TIME ZONES I ZASADY
WAGON - LITS
RACK RATE
TRANSFER


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Czw 16:12, 04 Gru 2008    Temat postu:

a moze nam udostepnisz te terminy ktore masz??
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Daria
dst.+ (3,5)



Dołączył: 05 Gru 2007
Posty: 24
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Golaszyn

PostWysłany: Czw 21:40, 04 Gru 2008    Temat postu:

AGENT TURYSTYCZNY: sprzedaje klientom całe imprezy lub pojedyncze usługi turystyczne; jest związany umową agencyjną z konkretnym organizatorem turystyki lub wytwórcą usług turystycznych (np. linia lotniczą, przewoźnikiem autokarowym, morskim, łańcuchem hotelowym) i na jej podstawie prowadzi sprzedaż usług swego zleceniodawcy; w imieniu swego zleceniodawcy zawiera z klientem umowę o świadczenie usług turystycznych; za należyte wykonanie odpowiada przed klientem nie agent lecz organizator imprezy lub wykonawca imprezy; nie potrzebuje spełniać szczególnych wymagań; biuro podróży, którego działalność polega na stałym pośredniczeniu w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych na rzecz organizatorów turystyki wpisanych do rejestru w kraju lub na rzecz innych usługodawców posiadających siedzibę w kraju.
ALL INCLUSIVE: opcja hotelowa przy której klientowi należy się korzystanie z wszystkich świadczeń w hotelu, restauracji, i innych obiektach hotelowych objętych tą usługą. Wszystko w jednym. dosł. wszystko w cenie; oznacza, że w cenie wycieczki oprócz noclegu oraz pełnego wyżywienia wliczone są również wszelkie inne usługi świadczone przez hotel (najczęściej zakres tych usług jest z góry podany); przy opisie wycieczek najczęściej opcja ta podawana jest jako typ wyżywienia.
ANIMATOR: osoba mająca za zadanie zabawiać i zorganizować czas wolny turystów; powinna posiadać umiejętności sportowe oraz wiedzę potrzebną do tego rodzaju pracy. Osoba organizująca życie towarzyskie dla gości w hotelu lub w ośrodku wakacyjnym.
BACK-TO-BACK: na takich samych warunkach.
BAGGAGE ROOM: przechowalnia bagażu.
BOARDING PASS: karta pokładowa. Wręczana pasażerom linii lotniczych podczas odprawy, zawiera nazwisko pasażera, numer lotu, sektor i numer miejsca w samolocie; na jej podstawie pasażerowie są wpuszczani do samolotu.
BUMPING: odmowa zabrania pasażera wynikająca z overbookingu. W hotelu lub na lotnisku. Informuje się o tym pasażera w momencie rezerwacji, że przyjmuje się go, ale musi się stawić wcześniej gdyż na to miejsce już ktoś jest zapisany.
CARRIER: przewoźnik.
CHARTER (CZARTER): wynajem środka transportu (np. samolotu) lub nabycie określonej ilości usług, za które w całości należy zapłacić, niezależnie od wykorzystania.
CHECK IN TIME : czas zgłaszania się na lotnisko.
CONTINENTAL PLAN: plan kontynentalny - taryfa hotelowa, w której podawana jest łącznie cena pokoju wraz ze śniadaniem kontynentalnym.
DOUBLE ROOM: pokój dwuosobowy.
ENTRY TAX: podatek wjazdowy.
FRENCH BREAKFAST (GŁÓWNE SKŁADNIKI): głównie : bagietka, masło, dżem, czekolada, kawa, sok.
HALF BOARD (HB): termin stosowany najczęściej przez biura podróży oznacza, że w ofercie znajdują się dwa posiłki dziennie: śniadanie i obiadokolacja.
JET LAG : zmęczenie wywołane zmianą stref czasowych, szczególnie przy podróży samolotem.
LUGGAGE: bagaż.
NO SHOW: nie pojawił się np. turysta, który złożył rezerwację.
ORGANIZATOR TURYSTYKI (TOUROPERATOR) : biuro podróży, którego działalność polega na organizowaniu imprez turystycznych; nabywa pojedyncze usługi turystyczne takie ja : zakwaterowanie, wyżywienie, transport i inne od ich producentów (hotele, gastronomia, przewoźnicy), zestawia je w pakiety (imprezy turystyczne) i sprzedaje z marżą bezpośrednio klientom lub przez agentów; programuje, organizuje, sprzedaje swoje imprezy bezpośrednio turystom (we własnych punktach sprzedaży) lub poprzez agentów w ich lokalach; we własnym imieniu zawiera z klientem umowę o świadczenie usługi turystyczne; ponosi przed klientem pełną odpowiedzialność.
POŚREDNIK TURYSTYCZNY: biuro podróży, którego działalność polega na wykonywaniu na zlecenie klienta, czynności faktycznych i prawnych związanych z zawieraniem umów o świadczenie usług turystycznych; działalność pośrednika turystycznego polega na wyszukiwaniu na zlecenie klienta interesującej go oferty i wykonaniu wszelkich czynności związanych z zawarciem w imieniu klienta umowy (np. o wycieczkę) z organizatorem imprezy; pośrednik nie jest związany z żadnym konkretnym touroperatorem lub wytwórcą usług turystycznych; poszukuje dla klienta odpowiedniej usługi (wycieczki, rejsu morskiego, wyczasów w konkretnym miejscu); jest specjalista – powinien świadczyć doradztwo w zakresie produktu turystycznego; ma bogaty przegląd produktu turystycznego; przed klientem odpowiada za wybór właściwego touroperatora; musi spełniać określone warunki (uzyskać wpis do rejestru), aby prowadzić działalność jako pośrednik turystyczny.
RAMADAN: muzułmańskie święto, post podczas, którego muzułmanin od świtu do nocy nie może spożywać żadnych posiłków i napoi. Wyznawcy tej religii w okresie tym bywają nie grzeczni, niemili i agresywni. Dlatego zaleca się omijanie tych miejsc na ziemi w okresie święta.
SINGLE ROOM: pokój jednoosobowy.
STOPOVER: przerwa w podróży.
STREFA SCHENGEN (KRAJA, OGÓLNE ZASADY): porozumienie, które znosi kontrolę osób przekraczających granice między państwami członkowskimi układu, a w zamian za to wzmacnia współpracę w zakresie bezpieczeństwa i polityki azylowej. Dotyczy również współpracy przygranicznej. Porozumienie to zostało zawarte w miejscowości Schengen w Luksemburgu 14 czerwca 1985. Układ jest otwarty dla wszystkich członków Unii Europejskiej. Wynikająca z niego swoboda przepływu osób wewnątrz tzw. strefy Schengen dotyczy nie tylko obywateli państw - sygnatariuszy, ale wszystkich osób wszelkiej narodowości i o dowolnym obywatelstwie, które przekraczają granice wewnętrzne na terenie objętym porozumieniem. Do układu Schengen należą obecnie 22 państwa Unii Europejskiej. Islandia i Norwegia, wchodzące w skład Związku Paszportowego Krajów Nordyckich, są z grupą z Schengen stowarzyszone. Przyjęcie przepisów wynikających z Układu z Schengen jest jednym z wymogów uzyskania członkostwa w Unii Europejskiej przez kraje kandydujące, tak więc w przyszłości strefa swobodnego, niekontrolowanego przepływu osób znacznie się powiększy i obejmie prawie całą Europę. Państwa : Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy. Członkowie de facto : Monaco, San Marino, Watykan. Oraz od 6 grudnia 2008 r. Lichtenstein, Szwajcaria.
TERMINAL: budynek portu lotniczego.
TOUROPERATOR: organizator turystyczny.
TREKKING: rodzaj pieszej wycieczki po górach. Należy mieć do tej dyscypliny przygotowanie w postaci odpowiedniego sprzętu i kondycji fizycznej.
VOUCHER : dokument zawierający informację o organizowanej imprezie turystycznej (wyżywienie, zakwaterowanie, transfery, program), służy do rozliczeń między organizatorem imprezy a jego partnerami.
A LA CARTE MENU: dosł. wg karty; danie z karty - danie do wyboru z jadłospisu (w przeciwieństwie do posiłku z ustalonych z góry dań, np. obiadu klubowego) - każde danie ma swoją cechę oraz cenę.
ALLOTMENT: forma umowy z dostawcą usług, stanowiąca, iż zamawiający przez określony czas posiada w swojej dyspozycji uzgodnioną ilość usług, w określonej cenie i standardzie. Umowa precyzuje w jakim terminie zamawiający ma prawo zrezygnować z całości lub części zamówionych usług bez ponoszenia żadnych kosztów.
APARTMENT: apartament.
BAGGAGE: bagaż.
BARISTA: barman – specjalista od parzenia kawy.
BOOKING : rezerwacja biletów, imprez i usług turystycznych.
BUSINESS TOURISM: podróże służbowe.
CARRY-ON BAGGAGE : bagaż podręczny.
CHECK-IN : zameldowanie, rejestracja; W lotnictwie oznacza pierwszy punkt rozpoczęcia podróży - odprawę biletowo-bagażową, czyli miejsce nadawania bagażu, wydrukowania kart pokładowych oraz przydzielenie odpowiedniego miejsca w samolocie.
CHEQUE (CZEK) :
CREDIT CARD : karta płatnicza, kredytowa.
DUTY FREE : bez cła, wolno cłowy np. sklep.
EXCHANGE RATE: kurs wymiany.
FULL BOARD (FB) : termin określający typ wyżywienia; najczęściej podawany przez biura podróży - oznacza 3 posiłki dziennie (śniadanie, obiad i kolacja).
INCENTIVE TOUR: angielski termin stosowany dla określenia wyjazdów motywacyjnych dla pracowników firmy za wyniki w pracy, lub realizowanych w celach poznawczo szkoleniowych.
KING SIZE: termin najczęściej stosowany przy doborze łóżka, duże łoże przeznaczone dla jednej osoby.
LOST LUGGAGE: zgubiony bagaż, często zdarza się to na liniach lotniczych.
OK. TICKET:
OVERBOOKING (OVERSALE): sprzedanie większej ilości miejsc lub biletów niż faktyczna ich liczba.
QUEEN SIZE: duże podwójne łóżko, przeznaczone dla jednej osoby.
ROOMING LIST: lista turystów, z pełnymi danymi oraz numerami pokoi, sposobami zakwaterowania, wyżywieniem, itd.
SOMMELIER : specjalista od win.
STUDY TOUR :
TIME ZONES (UMIEĆ WYJAŚNIĆ ZASADY) : strefy czasowe.
TERMINAL POS (POINT OF SALE): (punkt handlowy) urządzenie instalowane w punktach handlowo-usługowych. Używane do kontaktu z bankiem za pośrednictwem centrum autoryzacyjnego (acquirer) w sytuacji gdy klient za nabywany towar lub usługę płaci kartą płatniczą w celu rozliczenia transakcji; stanowiska kasowe, monitory dotykowe i inne urządzenia służące do obsługi systemów kasowych.
TRAMPING : forma podróży, jak najmniejszym kosztem (podróż na stopa spanie po schroniskach itd.)
TWIN ROOM: pokój dla dwóch osób z dwoma łóżkami.
WAGON – LITS :
AIRPORT SERVICE CHARGE/ AIRPORT TAX: opłata lotniskowa / opłata lotniskowa opłacana przez pasażerów linii lotniczych.
AMERICAN PLAN: pełne wyżywienie.
APRES SKI: wypoczynek popołudniowy i wieczorny po powrocie ze stoku.
BAGGAGE CHECK: kwit bagażowy wydawany pasażerowi przez przewoźnika.
BAD&BREAKFAST (BB) : termin używany przez biura podróży do określenia typu wyżywienia; oznacza że poza noclegiem w ofercie (w cenie) znajduje się codzienne śniadanie.
BRUNCH: posiłek jadany póżnym rankiem lub wczesnym popołudniem (w godzinach od 10 do 11:30), w czasie którego spożywa się produkty zarówno typowo śniadaniowe, jak i właściwe obiadom. Wywodzi się z tradycji anglosaskiej, ma wiele cech wspólnych z szeroko znanym w kuchni polskiej drugim śniadaniem.
CABIN BAGGAGE: bagaż podręczny.
CATERING: to usługa zewnętrzna dla firm; podmiot wykonuje we własnym zakresie (własne zaplecze, materiały, transport) obsługę gastronomiczną przyjęć, imprez, bankietów i konferencji. Pierwotnie termin związany z naziemną obsługą lotnisk, kiedy szykowano posiłki dla pasażerów na czas lotu.
CHECK-OUT: wymeldowanie; procedura odprawy przy wyjeździe.
CONTINENTAL BREAKFAST : śniadanie kontynentalne. Podstawowe śniadanie podawane zazwyczaj w nisko budżetowych hotelach lub pensjonatach. Składa się z pieczywa, masła, miodu, dżemu oraz kawy lub herbaty. Śniadanie kontynentalne w wersji rozszerzonej to takie, na które dodatkowo podaje się: wędliny lub ser, ew. jajko albo pasztet itp. Czasami podawane jest ciepłe danie (jajecznica, parówki, bekon, itp.) oraz owoce.
DECK: terminal żeglarski, pokład.
ENGLISH BREAKFAST (GŁÓWNE SKŁADNIKI): śniadanie angielskie - określenie nawiązuje do posiłku serwowanego w Wielkiej Brytanii, składa się z soku owocowego, płatków zbożowych, grzanek, masła, dżemów, kawy i herbaty, jaj na bekonie, wędlin lub ryby; w przeciwieństwie do śniadania kontynentalnego nie ma charakteru dietetycznego.
FIRST MINUTE: oferty wycieczek według reguły im wcześniej tym taniej.
GUIDE: pilot, przewodnik.
INCLUSIVE TOUR: pakiet usług składający się z kilku usług np. zakwaterowanie, wyżywienie, przejazd, itd. W tańszej cenie, niż gdyby nabywać je wszystkie osobno.
LAST MINUTE: oferta polega na wyprzedaży ofert wycieczek tak aby touroperator nie musiał dopłacać np. przewoźnikowi z wolne miejsca.
MILE (MILA MORSKA, MILA LĄDOWA – ILE MIERZĄ): mila morska – 1852 metry, - mila morska = 10 kabli = 1852 metry
- mila admiralska = 1855 metrów,
- mila morska = 1852 metry,
- mila angielska = 1609,34 metra,
- mila fińska = 10670 metrów,
- mila geograficzna = 7421,6 metra,
- mila londyńska = 5000 stóp = 1524 metry,
- mila niemiecka (saksońska) = 7500 metrów,
- mila norweska = 11299 metrów,
- mila polska = 7 wiorst, czyli 7146 metrów, a od 1819 roku – 8534,31 metra,
- mila pruska = 7532,48 metra,
- mila rzymska = 1000 passus (kroków podwójnych) = 1481,5 metra,
- mila szwedzka = 10692 metry,
- mila wrocławska = 10282 metrów.
OPEN TICKET (OPEN DATE TICKET): dosł. 'otwarty (bilet)', sprzedany bilet na podróż samolotem, z nie potwierdzoną jeszcze datą i godziną odlotu.
PACKAGE TOUR: wycieczka zorganizowana, zaprogramowana.
RACK RATE:
ROOM SERVICE: obsługa hotelowa, płatna dodatkowo. [która obsługuje pokoje i dowozi do nich posiłki, zamawia stolik np. w restauracji, poleca dania, kuchnię, inne lokale.]
SPA: określenie na uzdrowiska i tereny lecznicze, również usługi hotelarskie związane z leczeniem i rehabilitacją gości. Sanus per Aquam (SPA - leczenie przez wodę) jest dziś najbardziej pożądanym i modnym sposobem odzyskiwania sił, poprawy zdrowia, relaksu i polepszenia samopoczucia.
SUITE: apartament.
TIP: napiwek.
TOURIST TAX: podatek turystyczny (np. hotelowy).
TRANSFER:
VAT (VALUE ADDED TAX): podatek od towarów i usług; skonstruowany na zasadach podatku od wartości dodanej; stanowi odmianę podatku wielofazowego przychodowego,
opartego na wyłączeniu z podstawy wymiaru obrotów opodatkowanych we wcześniejszych fazach produkcji i wymiany;
WELLNESS: kompleks budynków składających się z klubów rekreacyjnych, basenów, kortów tenisowych innych mających na celu zadbanie o ciało.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Daria
dst.+ (3,5)



Dołączył: 05 Gru 2007
Posty: 24
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Golaszyn

PostWysłany: Pią 10:02, 05 Gru 2008    Temat postu:

wszystkie terminy znalazłam w necie wiec mogą byc błędy :/

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Czw 15:44, 11 Gru 2008    Temat postu:

Czeki (cheque)
Czek jest to pisemne polecenie wydane bankowi przez właściciela rachunku , aby wypłacił określoną kwotę pieniężną ze środków będących w dyspozycji wystawcy czeku. Czeki są wystawiane na formularzach wydawanych przez banki i muszą zawierać nazwę "czek", bezwarunkowe polecenie zapłacenia określonej kwoty pieniężnej, oznaczenie miejsca płatności i banku, który ma zapłacić oraz datę wystawienia i podpis wystawcy. Okres ważności czeku wynosi 10 dni od daty wystawienia. W Polsce czek wykorzystuje się przeważnie do rozliczeń gotówkowych (wypłaty gotówki z banku). Uprawnia on wymienioną w nim osobę (czek imienny) lub okaziciela (czek na okaziciela) do podjęcia gotówki z banku. Rzadziej wykorzystuje się natomiast czek do rozliczeń bezgotówkowych, do których służy czek rozrachunkowy. Jest to dyspozycja jaką wystawca czeku udziela bankowi, aby obciążał jego rachunek kwotą na jaką ów czek został wystawiony i przelał tą kwotę na rachunek posiadacza czeku.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Czw 16:20, 11 Gru 2008    Temat postu:

TIME ZONES Strefa czasowa – wytyczony obszar powierzchni Ziemi o szerokości 15° długości geograficznej, rozciągający się południkowo między biegunami, w którym urzędowo obowiązuje jednakowy czas (czas strefowy). Jest on czasem słonecznym średnim środkowego południka tej strefy, który różni się o całkowitą liczbę godzin od czasu uniwersalnego.

Geneza i zasady podziału
Wszystkie punkty położone na tym samym południku mają ten sam czas lokalny (miejscowy). Każda zmiana długości geograficznej powoduje zmianę lokalnego czasu - w okresie, gdy ludzie zaczęli przemieszczać się coraz częściej i szybciej, stawało się to bardzo niewygodne. Całą Ziemię podzielono na 24 strefy czasowe.

Czas uniwersalny i strefy czasowe zostały zaproponowane w 1878 roku przez kanadyjskiego wynalazcę Sandforda Fleminga, zaś wprowadzono je w 1884 roku.

Strefy czasowe w niezmienionym kształcie obowiązują na morzach i oceanach. Na lądach ich kształt został zmodyfikowany tak, by małe i średnie państwa znalazły się w obrębie jednej strefy czasowej, czyli obowiązywał w nich jeden czas. Większe państwa, takie jak Stany Zjednoczone, Kanada, Brazylia, Rosja czy Australia, znajdują się w kilku strefach czasowych. Największym krajem na świecie, w którym na całym terytorium obowiązuje ta sama strefa czasowa są Chiny pomimo, iż różnice w czasie słonecznym między wschodnimi i zachodnimi prowincjami wynoszą ponad 3 godziny.

Czas letni na półkuli północnej występuje w okresie od kwietnia do końca października, a na południe od równika od listopada do końca marca.

Na południku 180° (pomiędzy strefami UTC +12 do +14, a UTC -12) została wytyczona Międzynarodowa linia zmiany daty. Bez względu na porę dnia i nocy terytoria położone na zachód od tej linii mają czas przesunięty o 24 godziny do przodu od terytoriów położonych na wschód od niej, np. w Nowej Zelandii (UTC +12) jest taki sam czas jak na Wyspie Baker (UTC -12), ale dzień później.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum TiR PWSZ Leszno Strona Główna -> Materiały Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin